Њихова Краљевска Височанства Принц-Наследник Филип и Принцеза Даница, заједно са својом децом, Принцем Стефаном и Принцезом Маријом, бораве у вишедневној посети српској заједници у Чикагу, где су уочи Видовдана присуствовали молитвеном сабрању и свечаном програму у Саборном храму Светог Васкрсења Христовог, једном од најзначајнијих духовних и националних средишта српског народа у Сједињеним Америчким Државама.

Краљевска породица је присуствовала Светој архијерејској литургији коју је служио Његово Високопреосвештенство митрополит новограчаничко-средњозападноамерички Лонгин, уз саслужење Његовог Преосвештенства викарног епископа костајничког Серафима, свештенства и монаштва Српске Православне Цркве. Након богослужења уприличен је свечани видовдански програм и сусрет са представницима српске заједнице.
Обраћајући се окупљенима, Њ.К.В. Принц-Наследник Филип истакао је значај очувања националног идентитета међу Србима у расејању, нагласивши да га је дубоко дирнула снага вере, приврженост традицији и посвећеност преношењу наслеђа на млађе нараштаје.
„Посебно ме је дирнуло што сам имао прилику да видим колико љубави, вере и посвећености наши људи у расејању улажу у очување свог идентитета и преношење тог наслеђа на своју децу“, рекао је принц-наследник.
Говорећи о свом личном искуству одрастања ван Отаџбине, принц Филип је нагласио:
„Рођен сам далеко од Србије и добро разумем шта значи одрастати ван отаџбине, чувати традицију и успомене на земљу својих предака. Управо зато дубоко поштујем све наше људе који су, и далеко од Србије, успели да сачувају своје српско име, веру, славу и породичне вредности.“
Саборни храм Светог Васкрсења Христовог, основан 1905. године, представља једно од најважнијих места окупљања српске заједнице у Америци, кроз чије активности данас пролазе трећа и четврта генерација потомака српских досељеника.
Посета је уједно обновила и подсетила на историјске везе између Краљевског дома Карађорђевић и града Чикага, који заузима посебно место у историји српског расејања.
„За моју породицу, Чикаго заузима посебно место. Овај град је деценијама био важно уточиште српског духа, а у тешким временима пружио је гостопримство и мом деди, блаженопочившем краљу Петру ИИ. Зато је овај сусрет за мене имао посебно емотивно значење“, истакао је принц-наследник.
Говорећи о значају Видовдана, Њ.К.В. принц-наследник Филип подсетио је да овај празник представља један од темеља српског историјског, духовног и националног идентитета.
„Видовдан нас подсећа да народ није само заједница људи који живе на истом простору, већ заједница сећања, вредности, вере и завета који се преноси са колена на колено. Он нас позива да будемо достојни наслеђа које смо примили и одговорни према онима који долазе после нас.“
Посебан утисак оставио је културно-уметнички програм у којем су учествовали Српско певачко друштво „Бранко Радичевић“, дечји хор „Бранкићи“, КУД „Око Соколово“, Породични оркестар Радовић и други извођачи.
„Посебно ме је обрадовало што сам имао прилику да видим колико снажно наше наслеђе живи међу млађим генерацијама. Кроз наступе наших младих уметника посведочено је да се Видовдански завет не чува само у сећању, већ и кроз свакодневну посвећеност очувању нашег идентитета, језика и традиције“, нагласио је принц-наследник.
Под духовним окриљем митрополита Лонгина, епископа Серафима и старешине храма, протојереја-ставрофора Дарка Спасојевића, окупљање је још једном потврдило значај Цркве, породице и заједнице као кључних стубова очувања националног идентитета међу Србима широм света.
На крају посете, Њ.К.В. принц-наследник Филип изразио је захвалност домаћинима на срдачном дочеку и гостопримству.
„Хвала митрополиту Лонгину, епископу Серафиму, оцу Дарку Спасојевићу, свом свештенству и свим нашим људима у Чикагу на срдачном дочеку и братској љубави. Нека нас Видовдан увек подсећа да смо најјачи онда када смо сабрани у вери, слози и љубави. Живела Србија.“